Aktualności

Święty Mikołaj w różnych krajach

Święty Mikołaj jest kojarzony głównie z prezentami. Jest kojarzony
w bardzo przyjazny sposób przez dzieci. Jednak w każdym kraju Mikołajki są obchodzone inaczej. Owszem, grzeczne dzieci dostają prezenty, ale każde wierzy w tę postać na swój sposób. W tych krajach Mikołajki są obchodzone na różne sposoby:

WŁOCHY:
Mikołaj po włosku
Dzieci we Włoszech dostają prezenty od wiedźmy Befany w Święto Trzech Króli. Przedstawiana jest jako czarownica z zakrzywionym nosem
i brudnej sukni. Lata na miotle, wchodzi przez komin. Dzieci, które chcą zdobyć jej przychylność, muszą zostawić jej mandarynki lub kieliszek wina. Jeśli dzieci są niegrzeczne, Befana wrzuca im do świątecznych skarpet czosnek lub węgiel. Legenda mówi, że czarownica szukała Trzech Króli, zgubiła się i od tej pory lata na miotle, zostawiając w domach prezenty na wypadek, gdyby w jednym z nich miał być Jezus.

HOLANDIA:

W Holandii dzieci obdarowuje Sinterklass, który przypływa 5 grudnia statkiem z Hiszpanii. Dzieci zazwyczaj dostają czekoladowe pierwsze litery swojego imienia. Jego pomocnik to Zwarte Piet. Jest bardzo brudny z popiołu, bo prezenty dostarcza im wchodząc przez komin.




 Prezenty mikołajkowe

24 i 6 grudnia dostajemy prezenty pod choinkę. Właśnie zbliżają się święta Bożego Narodzenia
i dostajemy te upominki. Nikt nie wie, co może dostać, ale wszyscy są bardzo ciekawi i marzą o niezwykłych rzeczach. Na dole znajduje się parę przykładów. Są to bardzo udane prezenty dla 7-10 latków.
http://www.empik.com/tm-toys-violetta-lalka-z-mikrofonem-tm-toys,p1103807695,zabawki-p
cena: 95,99 zł
http://ecsmedia.pl/c/furby-boom-sweet-pink-and-blue-heart-zabawka-interaktywna-b-
iext27622315.jpg
Furby Cena : 299,99Warto kupić tę lalkę, ponieważ  to nowość i dziewczynki w wieku od 3 lat do 14 lat interesują  się Violettą. Myślę, że jest to dobry pomysł na idealny prezent dla fanki serialu oraz dla każdej innej dziewczynki, która nie chce kolejnej barbie.
A furby warto kupić, bo jest to dla dzieci prawdziwy przyjaciel na całe życie. Możemy go nauczyć  mówić, rozwijać zasób słownictwa, trzeba się nim opiekować, gdyż w przeciwnym razie zmienia swoją osobowość i będzie niedobry.
Olga Madeja

Przygotowania na Boże Narodzenie

Niektórzy ludzie zaczynają przygotowania pod koniec listopada albo na początku grudnia.
Sprzątanie
Przygotowania powinno się zacząć od sprzątania półek, szuflad, pokoi, mycia okien, prania firanek. A dzień przed Bożym Narodzeniem umyć tylko podłogi
i  powycierać kurze.
Zakupy świąteczne i gotowanie
Znacznie wcześniej możemy kupić serwetki, świeczki, sianko czy opłatki. Na kilka dni przed Świętami sprawdźmy, czy mamy odpowiedni obrus i odpowiednią ilość sztućców, miejsc i krzeseł. Parę dni wcześniej trzeba kupić jemiołę. Upewnijmy się, że mamy kolędy, których będziemy słuchać w tle podczas Wigilii.
No i najważniejsze… potrawy wigilijne. Na 2-3 tygodnie wcześniej kupmy niezbędne składniki, które będą potrzebne do przygotowania potraw. Zaplanujmy, co będzie na stole wigilijnym oraz  w pierwszy i drugi dzień Świąt, a także  na ile osób oraz na którą godzinę zapraszamy gości.
Prezenty świąteczne
Zanim wybierzesz się na zakupy, zaplanuj, co komu kupisz i za jaką kwotę ( mniej więcej), co mogłoby sprawić tej osobie przyjemność i gdzie możesz to znaleźć. Aby ominąć „przedświąteczną gorączkę” i nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, możesz udać się do sklepów znacznie wcześniej, aby rozejrzeć się, jaki jest asortyment . Osoby, które nie lubią robić zakupów, mogą pomyśleć o zakupach przed Internet.
Ubieranie choinki
Dzień ubierania choinki zależy od tradycji w każdym domu.  Jedni robią to całą rodziną w dniu Wigilii (również tego samego dnia kupowana jest choinka), inni w jej przeddzień, a jeszcze inni wolą mieć gotową choinkę już na kilka dni przed Świętami. Rozeznajmy się jednak tydzień lub dwa tygodnie wcześniej, czy mamy komplet bombek, lampek, łańcuchów i innych ozdób.
Wigilia
Wigilia to niezwykle magiczny czas, który  cała rodzina spędza wspólnie. Gdy pojawi się pierwsza gwiazda na niebie, to członkowie rodziny zaczynają dzielić się opłatkami. Po złożeniu sobie nawzajem ciepłych i szczerych  życzeń zasiadają do wigilijnego stołu,  gdzie powinno być 12 potraw. Po zjedzeniu kolacji i wspólnie  spędzonym czasie przychodzi pora na prezenty, które znajdują się pod choinką. Wigilia jest  obchodzona  24 grudnia. Tradycją jest też, by na każdym stole było jedno wolne miejsce dla gościa, a niektórzy uważają, że wolne miejsce jest przeznaczone dla  duszy kogoś, kto umarł w tym samym roku, żeby po raz  ostatni był obecny podczas tego niezwykłego święta. Charakterystyczne jest też powieszenie jemioły nad drzwiami.

http://gimnazjum.konto.pl/gim/prace/olga/obrazki/stol.jpg
  • W Wielkiej Brytanii w Wigilię większość osób pracuje. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia charakterystycznym daniem obiadowym jest pieczony indyk z żurawinami. W Boże Narodzenie Brytyjczycy rozdają też sobie nawzajem prezenty.
  • Wigilii nie ma również w Holandii i coraz częściej w Belgii, gdzie zamieniana jest na uroczyste śniadanie świąteczne w restauracji.
  • W Belgii Wigilia jest dniem przeznaczonym na ceremonie religijne i jasełka.
  • We Francji najważniejszy jest obiad świąteczny, z pasztetem strasburskim z gęsiej lub kaczej wątróbki , ostrygami i wędzonym łososiem. Powszechnie podczas Wigilii jada się mięso, zwłaszcza indyka.
  • W Danii podczas Wigilii podaje się pieczoną kaczkę, a na zakończenie ryż
    z migdałami.
  • W Austrii na wigilijnym stole znajduje się karp lub kaczka, a w Niemczech jest to bardziej wystawna, ciepła obiadokolacja, składająca się najczęściej z ryby
    z przystawkami.
  • W Norwegii podczas Wigilii podaje się żeberka wieprzowe i gotowane mięso owcze oraz specjalne danie przygotowane z solonej oraz gotowanej ryby, którą następnie podaje się z boczkiem. 
  • W Grecji od rana dzieci chodzą po kolędzie. Na każdym stole znajdziemy Chleb Chrystusa – duże słodkie bochenki w różnych kształtach i z różnymi zdobieniami. Choinki po raz pierwszy pojawiły w 1833 roku. 


Choinka i prezenty pod nią
 


Potrawy wigilijne

W zależności od regionu i tradycji rodzinnych zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Do najbardziej typowych należą: barszcz z uszkami (wymiennie w niektórych regionach Polski z białym żurem, zupą grzybową, zupą owocową lub zupą rybną), ryby, przyrządzane na różne sposoby, z najbardziej tradycyjnym karpiem smażonym i w galarecie, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, kasza z suszonymi grzybami, fasola z suszonymi śliwami, paszteciki z grzybami, kotleciki z ryżu z sosem grzybowym, kluski z makiem, cukrem i miodem, makiełki, chałka z kompotem z suszonych owoców, zupa migdałowa czy z tradycji wschodniej kulebiak, gołąbki i kutia. Na Śląsku potrawami wigilijnymi są także moczka i makówki. Zgodnie z polskim zwyczajem potrawy wigilijne powinny być postne, czyli bezmięsne i bez użycia tłuszczów zwierzęcych. Post wigilijny jest zwyczajem dość powszechnie przestrzeganym, mimo że w wielu wyznaniach chrześcijańskich nie jest nakazany. Biskupi łacińscy zachęcają do zachowania tego zwyczaju "ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce”.
Wiktoria Sroka

Sylwester  świętujemy  31.12. 

http://www.jakoobki.ugu.pl/files/sylwester-2014.jpg
Pożegnamy wtedy 2014 rok,  a powitamy  nowy -2015. Ten czas jest bardzo piękny. Ludzie puszczają w niebo kolorowe fajerwerki, które się rozpryskują na wszystkie strony. Wtedy młodzież nocuje u przyjaciół i nie śpi prawie w ogóle. Chodzi się na bale przebierańców. Zajada się przede wszystkim jakimiś chipsami, pizzą, a popija się colą lub oranżadą. Młodzież pije szampana bezalkoholowego. Wszyscy  bardzo lubią ten niezwykły dzień w roku , ponieważ można się dobrze bawić, wykrzyczeć, wytańczyć, a przede wszystkim puszczać  petardy.
Uwaga!!
Pirotechnika tylko pod opieką rodziców !!!

Gadżety zbędne – niezbędne?


Gumki do tworzenia biżuterii

Obecnie są właśnie bardzo modne gumki do tworzenia biżuterii. Ich nazwy to; Loom Bans , Rainbown Loom . Dzieci, a nawet dorośli szaleją za tym nowym trendem, robią bransoletki, pierścionki, opaski na włosy, breloczki do kluczy, a nawet małe zabawki. Większość moich koleżanek się tym zajmuje, ja też to bardzo lubię . Ale trzeba również trzeba bardzo uważać , bo istnieją podrabiane gumeczki, ale są też oryginalne. Znacznie różni je cena...
 

nieoryginalne oryginalne
Od 1,50 zł Od 20 zł
Do 15 zł Do 110 zł
http://i.iplsc.com/screen-z-jednej-ze-stron-faktu/0003IS1UTJATB4NY-C116-F4.png
http://www.osesek.pl/files/bransoletki-z-gumek-loom.jpg

 Dzień Babci

Dzień Babci to świąteczny dzień dla ukochanych babć. Wówczas wnuczęta składają życzenia,  ofiarowują prezenty i kwiaty,
a najmłodsze wnuki robią laurki, przedstawienia w przedszkolu
i szkole. Niektóre wnuki jadą odwiedzić ukochaną babcię do różnych miejscowości. Dzień ten obchodzony jest od 1964 roku w Polsce.
W Bułgarii i Brazylii jest on obchodzony 21 stycznia.
Obchody
W Ameryce
Jest to dzień nazywanym Dniem Dziadków Nie jest więc świętem rozdzielonym na dwa dni. Obchodzony jest w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA jak i Kanadzie.
 W Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii obchodzony jest w pierwszą niedzielę października.
W Hiszpanii
W Hiszpanii  święto obchodzone jest 26 lipca.
W Francji
W Francji Dzień Babci świętuje się w pierwszą niedzielę marca.

 Dzień Dziadka

Dzień Dziadka – rodzinne święto obchodzone w Polsce 22 stycznia w celu uhonorowania dziadków. Przyjęło się, że w ten dzień wnuki składają życzenia swoim dziadkom, a w przedszkolach
i szkołach organizowane są spotkania, podczas których seniorzy oglądają  przedstawienia, a potem następuje  wręczenie laurek lub prezentów. Święto do Polski zostało przeniesione prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawało się coraz popularniejsze.
Na świecie
W Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii obchodzone jest w pierwszą niedzielę października.
W Ameryce
W Ameryce obchodzone jest w pierwszy poniedziałek, tak samo jak Dzień Babci. Jest to wspólne święto i niepodzielone na dwa dni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz